Myčka na nádobí: Tip na koupi myčky

Rádi myjete nekonečné hromady špinavého nádobí? Pokud musíte máchat ruce ve dřezu a každý kousek pečlivě omýt a vydrhnout, spíše si z nelibosti povzdechnete. V případě, že vám kuchyni krášlí myčka na nádobí, nejspíše se nyní radostně usmíváte. Myčka na nádobí je hitem dnešních domácností z mnoha důvodů: ušetří spoustu času, ochrání ruce a spotřeba vody vám klesne. Víte, že při mytí nádobí rukama vám proteče až šestkrát více vody než při používání myčky na nádobí? Navíc úspora času se ročně vyšplhá na desítky dní, které určitě umíte využít lépe.

Šířka myčky

Výběr myčky na nádobí samozřejmě závisí na prostoru, kde ji chcete umístit. Na trhu jsou nyní k dispozici myčky úzké o šíři 45 cm a klasické o šířce 60 cm. Pokud máte dostatek místa, určitě vás nemusí trápit nevyužití při malém počtu kusů nádobí. Většina myček je schopna pracovat na tzv. poloviční náplň, kdy se dá nádobí mýt jen v polovině myčky.

Vestavěná a volně stojící myčka na nádobí

Kromě šířky myčky se musíte rozhodnout, zda bude lepší volně stojící nebo vestavěná. V moderních kuchyních se preferují integrované – vestavné myčky. Jejich přední strana má barevnou desku ladící se zbytkem kuchyně a tím se docílí perfektní jednotnost. Vestavné myčky si pořídíte i s panelem, informující vás o tom, co myčka právě dělá.

Volně stojící myčky seženete nerezové nebo různě barevné. Mezi nejpořizovanější barvy patří klasická bílá a stříbrná. Standardní výška myčky činí 85 cm. Pokud chcete myčku podstavit pod kuchyňskou linku a potřebujete ještě o nějaký ten centimetr méně na výšku, lze u volně stojících myček sejmout horní desku. Přední strana se tím nijak nezmění.

Jaká je spotřeba myčky?

Nabízené top myčky nejlepší třídy vám postačí devět litrů na jedno umytí. U dalších kvalitních myček se spotřeba vody vejde do rozmezí třináct až patnáct litrů na jedno umytí. Jedno umytí spotřebuje kolem  1,1 kWh. Pokud si pořídíte myčky vyšší třídy, tam samozřejmě klesá i spotřeba až na 0,8 – 1,05 kWh.

Tichá nebo příliš hlučná?

Kvalitnější myčky hlučí pod 45dB, jiné myčky současnosti mají obecně hlučnost pod 50dB. Samozřejmě je důležité, kde máte kuchyň umístěnou a s ní i myčku. Ta by vás neměla rušit svojí činností při sledování filmu nebo při jiné zábavě.

Speciální myčky

V nabídce najdete i jiné druhy myček – stolní a trojkombinace. Stolní myčky mají malé rozměry, tím pádem se vejdou na daleko víc míst. Nároční jedinci si mohou do svých domovů pořídit tzv. trojkombinaci, která v sobě ukrývá nejen myčku na nádobí, ale i sporák a troubu dohromady.